Osmaniye Karacalar Rezidans

Telefon: 0328 404 00 41 - 0538 333 22 58 - 0533 477 02 79

Menu


Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

 

Tarihçe-Genel Bilgiler

Üniversitemiz, Osmaniye’de ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 1976 yılında Osmaniye Belediyesine ait bir binada kurulan Osmaniye Meslek Yüksekokulu daha sonra 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun kabulü ile 04.11.1981 tarihinde Çukurova üniversitesine bağlanmıştır.

Çukurova Üniversitesine bağlanan Osmaniye Meslek Yüksekokulu şehir merkezine 5 km uzaklıktaki Fakıuşağı Köyü merası olan şimdiki yerleşke alanına  hazineden 22.12.1984 tarihinde tahsis yoluyla elde etmiştir. Burada gelecekte kurulacak olan bir üniversitenin altyapısını oluşturmak üzere sürdürülen faaliyetler sonucunda şimdiki yerleşke alanı meydana gelmiştir.

Yerleşke alanının gelişmişliği ve fiziki imkânların durumun içeren bir başvuru sonucunda Çukurova Üniversitesine bağlı olarak 23.06.2006 tarih ve 26207 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2006/10546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Mühendislik Fakültesi kurulmuştur.

29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı Kanunun 84. Ek Maddesi ile de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kurulmuştur.

 

Karacaoğlan Yerleşkesi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin birimleri Osmaniye Fakıuşağı Köyünde bulunan Karacaoğlan merkez yerleşkesi ile Kadirli, Bahçe, Düziçi ve Erzin ilçelerinde yer alan yerleşkelerindedir. Merkezde Mühendislik, Fen Edebiyat, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Osmaniye Meslek Yüksek Okulu, ilçelerde ise Kadirli, Bahçe, Düziçi ve Erzin Meslek Yüksek Okulları yer almaktadır. Ayrıca Kadirli ilçesinde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu da bulunmaktadır.
Karacaoğlan Yerleşkesi Giriş Kapısı 

Rektörlük

 

   

  

 

OKÜ Lezzet Vadisi – Merkezi Kafeterya

 

  

 

OKÜ Stadyum

Açık Spor Alanları  

 

Kapalı Yüzme Havuzu  Kapalı Spor Salonu – Fitness Salonu 

    _-_ Yaşam Merkezi – Kütüphane

 

       

 

OKÜMERLAB – Merkezi Araştırma Laboratuarı

 

              

   

Eğitim Bloğu

 

  

 

Mühendislik Fakültesi

 

                 
  

 

Fen Edebiyat Fakültesi  - Mühendislik Fakültesi Laboratuarları

 

     

 

Konferans SalonlarıOKÜ’de Sosyal Yaşam ve Karacaoğlan Yerleşkesi Doğal Güzellikleri    

   

  

 

 

  

 

 

 

 

 
 

 

 Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi